Thierry Crouzet

Automatyczne tłumaczenie z francuskiego

Jeśli cokolwiek powstrzymuje nas od gravellistów przed snem, jest to problem pneumatyczny. Nieustannie szukamy kompromisu w zakresie komfortu / odporności, szukając idealnej kombinacji na drodze, torze i singlu, kombinacji zależnie oczywiście od naszych zastosowań i placów zabaw do naszej dyspozycji.

Nie powiem wam, jakich opon użyć, chciałbym wiedzieć, a do tego musiałbym testować dziesiątki z nich przez miesiące. Chcę ci tylko powiedzieć, gdzie jestem po 18 miesiącach żwiru.

Zacząłem moje życie gravellistów Specjalistyczne urządzenie Sawtooth 2Bliss Ready montowane standardowo w moim Diverge (38 mm, 500 g, droga / tor / pojedynczy stosunek: 40/60/0). Po 3000 km na wałach na Florydzie były jak nowe i nigdy nie przebiłem ich, ale wymieniłem je, ponieważ były zbyt niewygodne na zmaltretowanych ścieżkach, nawet przy 2 barach (sam Diverge niezbyt wygodne - to maszyna wyścigowa, super zabawna, ale z którą nie pójdę na bikepacking).

W Stanach Zjednoczonych, w moim kącie i dalej do Brudnej Kanzy, przyszło wielu przekleńców WTB Resolute (42 mm, 460 g, stosunek trasy / toru / pojedynczego: 20/50/30 ). Więc zamontowałem je na swoim Roval C38 , bez najmniejszej obawy, zwłaszcza że nie miałem kompresora i sprawiłem, że zatrzasnęły się przy pompie. Powiedziałem sobie, że ci, którzy mieli trudności, nigdy nie montowali opon bezdętkowych MTB. Po napompowaniu opony te miały prawie 43 mm, byłem na granicy akceptowalności dla mojego Diverge (i właśnie tego szukałem, wspinaj się tak szeroko, jak to możliwe, aby zmaksymalizować komfort). Chciałem też wygodnych opon na każdym terenie.

WTB Resolute
WTB Resolute

Natychmiast zauważyłem, że wydajność była niższa na drodze (więcej kolców, szersza), pozostając bardzo dobra na lądzie, ze znacznie wyższym komfortem (oprócz zapewnienia lepszego siedzenia, opony te były bardziej elastyczne). Ale bez powodzenia, wybuchłem podczas pierwszej wycieczki, podnosząc śrubę do suchej zabudowy z tyłu. Myślę, że przebiłbym każdą oponę (zwłaszcza, że ​​jak głupiec wykręciłem śrubę przed powrotem do domu). Naprawiłem go łatką i ponownie zmontowałem oponę, która nie zdradziła mnie przez prawie 3000 km.

Po powrocie do Francji zmieniłem tylną oponę, zachowując przód, i poddałem je powierzchniom, które uważane są za trudne, wszelkiego rodzaju krzemień, kamyki z łopatą. Nie przebijałem już, ale z szybkością błyskawicy nosili się na bokach. Z tyłu wyciekł płyn zapobiegawczy po mniej niż 2000 km (co nigdy nie miało miejsca na Florydzie). Przód zamienił się w pół-gładką oponę (nic dziwnego po 5000 km).

Kusiło mnie, by odejść z Resolute, dla ich wygody, dla ich wszechstronności, dla ich optymalnej szerokości dla mojego Diverge, ale czytając wiele negatywnych komentarzy na ich temat, szczególnie dotyczących ich kruchości, postanowiłem spróbować innych rzecz, dlaczego nie ultralekki Maxxis Rambler 120TPI Exo (40 mm, 375 g, stosunek trasy / ścieżki / pojedynczego: 20/60/20 ), o których czytałem często entuzjastyczne recenzje (podobała mi się ich lekkość, ich słynna wszechstronność, obawiałem się ich kruchości, żartowałem z ich zawężenia).

Kiedy go otrzymałem, zacząłem od ważenia, 406 g dla jednego, 428 g dla drugiego. Pozostały ultralekkie, ale nie tak, jak się spodziewano. Instalacja była prawie zbyt łatwa, praktycznie nie wymagała użycia narzędzi. Nigdy nie widziałem tego z Tubeless. Ale teraz sprawy się skomplikowały. Nie byłem w stanie ich zrobić. Ja również miałem problemy z montażem rur bezdętkowych, nie z Resolute, ale z Rambler (nikt nie jest odporny na galery - średnica moich obręczy może sprawić, że Resolute łatwo się tam poślizgnie i Zbyt łatwo wędrować).

Zacząłem od zwątpienia w moją sprężarkę, poszedłem do domu przyjaciela, nie było lepiej. Pobiegłem do domu AllBikes 7 któremu udało się przebić tylną oponę, ale zawiodła z przodu. Wydawał się za duży, naprawdę za duży! Przyjaciel powiedział mi później, że powinienem był przewrócić opony i poczekać kilka dni przed ich zamontowaniem (zwykle nie muszę być tak cierpliwy).

Czytałem, że czasami pojawiają się problemy z niektórymi Ramblerami, powinienem był być bardziej ostrożny. Kolejną niespodzianką było to, że jedyna opona zamontowana daleko od pomiaru 40 mm miała około 37 mm. Czułem się oszukany. Zdemontowałem je, wyczyściłem i odesłałem (ProbikeShop nie sprawił mi żadnych trudności - byliby dobrze przeciwni, biorąc pod uwagę gotówkę, która ich pozostawia - cóż, jeszcze nie widziałem, aby pieniądze pojawiły się ponownie na moim koncie).

Diverge avec Pathfinder
Rozbiega się z Pathfinderem

W pośpiechu, aby wrócić na drogę, w końcu zdecydowałem się jechać Specjalistyczny Pathfinder w 42 mm / 540 g, ponieważ były dostępne w AllBikes 7 i że jeździ wielu żwirowych kumpli (stosunek droga / tor / pojedynczy współczynnik: szacowany 50/50/0). Wiedziałem, że po bieżniku nie będą ich sprawą, ale że będą kręcić się po asfalcie. Nie pomyliłem się. Po prostu nie spodziewałem się, że chociaż węższy niż Resolute (mierzony 41 mm, byłby jednak wyższy, szczotkując moją ramę na około 5 mm).

Biorąc pod uwagę ich wagę, będą silni, może trochę za dużo, ponieważ nie szczędzą nic w moich ramionach na ścieżkach mojego zarośla. Z drugiej strony, na trasach miejskich, jak przetestowano podczas linia pożądania zorganizowane przez Oryginalny żwir Montpellier we współpracy z Żwir Arles świętują. Być może są to idealne opony dla vélotaf. Ale ja, który uciekam od asfaltu, pewnie ich nie zatrzymam na długo. Wolę bardziej miękkie opony, trochę bardziej przyczepne, nawet jeśli zużywają się szybciej (Resoluty nie były dalekie od spełnienia moich wymagań). Ale wszystko pozostaje niepewne (oprócz subiektywnego). Jestem w trakcie montażu potwornego krzyża, którego użyję w szczególności do pakowania rowerów, a może do zaangażowanego żwiru, podczas gdy zarezerwuję Diverge do toczenia żwiru z jego Pathfinderem.

Myślę, że nie skończyłem prowadzić z tymi historiami opon.

PS: Potrzebuję opon 700C w przedziale od 38 do 42. Inne możliwości wymienione przez komentatorów lub te, które mam na moich listach. Hutchinson (38 mm, 400 g). Michelin Power Gravel (40 mm, 450 g). WTB Nano (40 mm, 500 g). WTB Venture (40 mm, 500 g). WTB Byway (40 mm, 415 g). Gravel King Plus (38 mm, 360 g).